STOWARZYSZENIE TRÓJWIEJSKA

AKADEMIA KOLBERGA 2016 NA KURPIACH – RELACJA

photo

Tegoroczna jesień obfitowała w działania muzyczne na Kurpiach. Wszystko to za sprawą Akademii Kolberga 2016. Przeczytajcie i posłuchajcie o tym, co działo się w Puszczy Zielonej!

 


 

W tym roku w ramach Akademii Kolberga 2016 na Kurpiach rozpoczęliśmy akcję ratunkową dla jednego z piękniejszych obrzędów tradycyjnych – dla Bożych Obiadów.

 

Boży Obiad to czuwanie, na które schodziła się cała wieś i modliła oraz śpiewała w intencji zmarłych. Organizowany był w czasie Wielkiego Postu lub Adwentu. Obecnie jest to zamierający element kultury tradycyjnej.

 

Spotkania ze śpiewakiem pogrzebowym – Czesławem Bacławskim – miały charakter warsztatowy. Poznawaliśmy warianty melodyczne pieśni ze wsi Gąski.

Łącznie udało się zorganizować cztery spotkania: dwa w Lelisie, jedno w Olsztynie. Ostatnie, czwarte – zorganizowane w Dąbrówce – było najbardziej zbliżone do prawdziwego czuwania, gdyż wzięli w nim także udział pozostali lokalni śpiewacy i śpiewaczki.

 

 

Jesienią we wsi Bandysie zorganizowana została również potańcówka z muzyką tradycyjną, zwana na Kurpiach Muzykami. W spotkaniu tym uczestniczyło około czterdziestu osób, głównie młodzież szkolna.

 

Muzyki na Kurpiach to już niemal przeszłość… Niemal, bo jest jeszcze ostatni bastion tej jakże pięknej tradycji!

Grupa młodych muzykantów i śpiewaczek z Bandyś, Czarni, Łęgu Przedmiejskiego i Kuczyńskich stworzyła kapelę „Sobotnie Granie”. Wciąż poszerzają swój repertuar ucząc się dawnych melodii do tańca. Grają je na spotkaniach ze swoimi przyjaciółmi i sąsiadami. Czasem na muzyki przyjdą tylko starsi, czasem tylko młodsi… A czasem wszystkie pokolenia bawią się wspólnie przy tradycyjnych melodiach i pieśniach.

 

 

Odbyły się również dwa spotkania warsztatowe. W ich trakcie młodzi muzykanci i śpiewaczki z Kurpi uczyli się od śpiewaczek starego pokolenia – Bronisławy Świder i Antoniny Deptuły – bandyśkich wariantów melodycznych pieśni trampanych i innych melodii do tańca. Uczyli się, aby móc poszerzyć swój repertuar na potańcówki tradycyjne zwane Muzykami.

 

Repertuar taneczny na Kurpiach niemal zaniknął. Pozostał w pieśniach trampanych i weselnych. Teraz – gdy grupa młodych zainteresowała się nim – aby grać do tego, do czego został stworzony, czyli do tańca… Jest szansa, że postać muzykantów oraz ich repertuar jednak nadal będą trwały na kurpiowskich wsiach.

 

 

 

Projekt Akademia Kolberga 2016 został zrealizowany przez Stowarzyszenie Trójwiejska z Gdańska oraz Stowarzyszenie Tratwa z Olsztyna, wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

logotypy

ZNAJDŹ NAS!