STOWARZYSZENIE TRÓJWIEJSKA

DOM / DROGA / PIEŚŃ. MUZYCZNA NARADA RODZINNA.

AKADEMIA GŁOSÓW TRADYCJI

11 grudnia zapraszamy na koncert pieśni tradycyjnych z różnych regionów Polski w wykonaniu śpiewaczek z Akademii Głosów Tradycji.


 

Mieszkamy w Trójmieście. Na wspólne śpiewanie spotykałyśmy się w ostatnich miesiącach w Gdyni, do której większość mieszkańców przyjechała w latach poprzedzających wybuch II Wojny Światowej, kiedy budowano to miasto. Nasi rodzice urodzili się tutaj, dziadkowie pochodzą z różnych miast, miasteczek i wsi w całej Polsce, w jej obecnych i przedwojennych granicach.


Jakie pieśni są dla nas wspólne, które z nich możemy nazwać pieśniami „z naszej wsi”, skoro pochodzimy zewsząd?
Śpiewamy tradycyjne pieśni z Mazowsza, Małopolski, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Kujaw, Suwalszczyzny i innych regionów. Różnią się one między sobą stylem i sposobem śpiewu, ich wspólnym mianownikiem jest uniwersalna opowieść o losie człowieka, trudnej codzienności i radosnym świętowaniu, o pragnieniach, zamiarach, planach, o miłości i śmierci. Usłyszymy pieśni obrzędów rodzinnych i kalendarzowych, pieśni na różne święta, utwory opowiadające o miłości i zdradzie, ballady, pieśni śpiewane dla małych dzieci i dla zmarłych.

Warstwie muzycznej koncertu będą towarzyszyć opowieści i historie, znalezione przez wykonawczynie w archiwach rodzinnych i własnej pamięci. A historie, tak jak my i śpiewane przez nas pieśni – są wesołe i smutne, dawne i nowe, pochodzą z różnych zakątków Polski, z podróży, wędrówek, wojennych zawirowań i ukochanych miejsc.

Przyglądając się źródłom pieśni i naszym korzeniom chcemy opowiedzieć historię o współczesności, o nas samych.

 

 

Wykonawcy: Joanna Chęcińska, Joanna Gostkowska – Białek, Justyna Mazurkiewicz, Bogusława Jasek, Agnieszka Rusakiewicz, Natalia Ciesielska, Zosia Legeżyńska, Anna Krawiec, Katarzyna Dmoch, Beata Szalkowska, Monika Masalon, Katarzyna Rosińska, Olga Krasoń, Ewa Grochowska, Ewelina Kuc (gościnnie)

 

 

Przygotowanie wokalne, koncepcja artystyczna : Ewa Grochowska
Koordynacja projektu: Katarzyna Rosińska, Olga Krasoń

 

11 grudnia 2016, g. 17

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”

ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

Wstęp wolny.

(Zaproszenia do odbioru w sekretariacie Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”. )

Wydarzenie na FB: Dom / droga / pieśń. Muzyczna narada rodzinna.


Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie „Trójwiejska”, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gdynia.
Partnerem wydarzenia jest Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”.

 

plakat

 

 

 

 

 

 

 


Fot. na materiałach graficznych pochodzi z archiwum Joanny Chęcińskiej

Projekt plakatu – Julia Jankowska

ZNAJDŹ NAS!