STOWARZYSZENIE TRÓJWIEJSKA

OSTATNI NIESZPÓR I PROCESJA W BANDYSIACH

19030469_1524818370902519_139688501169558025_n

Jak co roku, w imieniu mieszkańców Bandyś zapraszamy do wspólnej peregrynacji z obrazem. 27 czerwca pójdziemy ścieżkami wydeptanymi przez pokolenia Bandysiaków i raz jeszcze nie pozwolimy, aby popadły w niepamięć. W tym roku starszyzna będzie czekać pod kapliczką na ławkach, podczas gdy młodsi wezmą na siebie ciężar śpiewu w czasie procesji. Po spotkaniu na mecie będziemy modlić się i śpiewać połączonymi siłami.

 

W czwartek przed południem w Bandysiach ćwiczyć będziemy śpiewanie Nieszporów i uczyć się pieśni, które zaśpiewamy w trakcie procesji.

 

 

Istnieje możliwość przenocowania w starej szkole (konieczne mata i śpiwór – śpimy na podłodze – zrzutka 10 zł na wodę, prąd i śmieci), lub w nieodległym gospodarstwie agroturystycznym w Czarni (tel. 694 168 849).

 

Ze względów logistycznych prosimy o wcześniejszą deklarację przybycia na adres: stowarzyszenie@trojwiejska.pl

 

Szczegóły na FB wydarzenia: Ostatni Nieszpór i procesja w Bandysiach

 

Był kiedyś na Kurpiach zwyczaj zakopywania czterech Ewangelii pod kapliczkami stojącymi na obrzeżach wsi. Do tych kapliczek w oktawie Bożego Ciała niesiono w procesji obrazy z kościelnego ołtarza, odwiedzając po drodze inne kapliczki i krzyże przydrożne. Co ciekawe, obrazy mogły nieść tylko panny. Zwyczaj ten do dziś dnia praktykowany jest w nielicznych wioskach. W większości zaś pozostała pamięć.
——————
Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Stowarzyszeniem „Tratwa” w ramach działań Pracowni Muzyki Tradycyjnej.

ZNAJDŹ NAS!