Stowarzyszenie przez lata prowadziło lub współtworzyło wiele projektów i programów. Od kilku lat jesteśmy członkiem Forum Muzyki Tradycyjnej. Wielokrotnie współpracowaliśmy z organizacjami pozarządowymi, lokalnymi samorządami i otrzymywaliśmy dotacje celowe.
NASZ STAŁY PARTNER W ORGANIZACJI POTAŃCÓWEK W GDAŃSKU:
WSPÓŁPRACOWALIŚMY Z:
BYLIŚMY DOTOWANI PRZEZ:
FESTIWALE, KTÓRE WSPIERALIŚMY LUB WSPÓŁTWORZYLIŚMY:
DZIAŁANIA I PROJEKTY, KTÓRE PROWADZIMY / PROWADZILIŚMY:
2012 – DZIŚ – Potańcówki Trójwiejskie. Zabawy taneczne organizowane kilka razy w roku, z muzyką tradycyjną graną na żywo. Organizowane jeszcze przed sformalizowaniem się grupy w Stowarzyszenie, początkowo sporadycznie i w różnych lokalizacjach, od lat jednak nabrały w miarę stałego charakteru jako imprezy cykliczne, odbywające się kilka razy w roku w Pubie Paszcza Lwa w Gdańsku Oliwie. Ten cykl potańcówek z ostatnimi wiejskimi mistrzami oraz ich uczniami z miast finansujemy ze środków własnych pozyskanych ze składek, darowizn i działalności gospodarczej stowarzyszenia.
2023 – Dodruk Śpiewnika Pelplińskiego. Akcja niemal spontaniczna, wynikająca z potrzeby chwili i ogromu zapytań o śpiewnik, w sytuacji gdy nasz nakład się wyczerpał. Późną jesienią w dwa tygodnie na zrzutce kolejne 150 osób wzbogaciło się o tom 1102 pieśni nabożnych na każdy dzień. Ponieważ nakład rozszedł się jak świeże bułeczki, możliwe że za rok znów powtórzymy tą akcję.
2023 – Brzeźno, tańcz no! Zabawa taneczna na świeżym powietrzu, z muzyką ludową graną na żywo w Kolumnadzie Parku J.J. Haffera w Gdańsku. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska oraz UNICEF, w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego.
2021 – 2023 – Festiwal Czango w Polsce. Międzynarodowy festiwal skupiony na kulturze muzycznej Węgrów i Czangów oraz na polskiej muzyce tradycyjej. Organizowany przez Fundację Aeris Futuro, odbywający się raz w roku jesienią w Krakowie, Gdańsku i Toruniu. Nasze Stowarzyszenie współtworzy Gdańską część festiwalu.
2017-DZIŚ – Kolędowanie z Herodami. Wyprawy na Kociewie i na Kurpie z przedstawianiem po tamtejszych domach Herodów (czyli historii o tym jak Król Herod bojąc się Jezusa nakazał zgładzić wszystkie dzieci oraz o tym jaki koniec miało to dla niego), a także z życzeniami i śpiewem dla domowników. Na Kurpiach bywaliśmy na koniec grudnia, na Kociewiu nadal bywamy w okolicach Trzech Króli.
2016 – Kalejdoskop – pamięć i muzyka. Projekt finansowany przez Urząd Marszałkowski województwa Pomorskiego a także przez Urząd Miasta i Gminy Pelplin. Działania dokumentujące śpiewaków i muzykantów z Kociewia.
2016 – Kurpie – Nowe przestrzenie tradycji. Projekt finansowany przez MKiDN. Projekt o charakterze dokumentacyjno – animacyjnym, prowadzony w społecznościach wybranych wsi na Kurpiach.
2015 – Głosy Tradycji. Całoroczny cykl warsztatów śpiewaczych, prowadzonych przez śpiewaków i śpiewczki z różnych regionów Polski. Warsztaty skupiały się nie tylko na przekazie treści i melodii, ale też na technikach emisji. Projekt finsowany był przez Miasto Gdynia.
2015 – Akcja wznowienia Śpiewnika Pelplińskiego we współpracy z wydawnictwem „Bernardinum” z Pelplina, przy pomocy zbiórki publicznej poprzez portal „Polak Potrafi”. Więcej o śpiewniku można przeczytać w zakładce mu dedykowanej – o, tutaj.
2014 – 2020 – Kurpiowska Szkoła Tradycji w ramach Ogólnopolskiego Programu Akademia Kolberga, prowadzonego przez NIMIT (ówcześnie IMIT). Projekt prowadzony na Kurpiach (początkowo jeszcze jako kontynuacja projektu Kurpiogranie), skoncentrowany na kulturze tradycyjnej Kurpi Zielonych, a zwłaszcza na przekazie międzypokoleniowym. W wyniku projektu powstała sieć osób zaangażowanych w różnorodne działania kulturalne na Kurpiach. Działania finansowane były przez MKiDN. W ramach tych działań prowadzone były też projekty z młodzieżą szkolną Gminy Czarnia.
2014 -2015 – Legendy Naszej Wsi. W Wyniku projektu powstało archiwum miejscowych legend, a jedna z nich doczekała się ekranizacji jako film animowany – stworzony przez uczestników projektu – uczniów Zespołu Szkół w Czarni. Pierwsza część projektu – związana z zebraniem miejscowych legend – była elementem Kurpiowskiej Szkoły Tradycji. Druga część – związana z tworzeniem filmu animowanego – była finansowana przez PISF oraz wspierania przez OSM Piątnica i KBS w Myszyńcu. Film animowany można obejrzeć tutaj.
2011 – 2013 – Kurpiogranie. Warsztaty związane z kurpiowską kulturą tradycyjną, obejmujące spotkania z muzyką, tańcem, śpiewem oraz rękodziełem. Warsztaty miały charakter tygodniowego taboru w okresie wakacyjnym. Pierwszy Tabor odbył się w 2011 we wsi Charciabałda. Drugi w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, a Trzeci w Starej Szkole w Bandysiach. Na spotkania te pozyskiwaliśmy fundusze z wpłat uczestników, darowizn, sposoringu oraz przez portal Polak Potrafi. W pierwszej edycji wsparcia organizacyjnego udzielił nam Dom Tańca z Warszawy.